Bez względu na to czy mieszkasz w Poznaniu, czy jesteś przyjezdnym, są w naszym mieście miejsca, które zobaczyć wypada. Oto 10 takich miejsc, moim zdaniem najważniejszych, które warto wziąć pod uwagę planując zwiedzanie Poznania.
1. Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to miejsce obowiązkowe, miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Tutaj bowiem zaczyna się nie tylko historia Poznania, ale także historia Polski.
Na Ostrowie Tumskim znajduje się katedra, a w jej podziemiach można zobaczyć pozostałości pierwszej katedry na ziemiach polskich z X w., baptysterium, a także grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Być może w tym miejscu odbył się chrzest Mieszka I.
Obok katedry znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny, to przy nim odkryto pozostałości pałacu księcia Mieszka I. Wielką atrakcja jest „Brama Poznania”, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Można się tam zapoznać z dziejami katedralnej wyspy.
Jeśli będziecie mieli więcej czasu możecie pospacerować urokliwymi brukowanymi uliczkami Ostrowa Tumskiego i zajrzeć do Muzeum Archidiecezjalnego, w którym można zobaczyć m.in. miecz św. Piotra podarowany Mieszkowi I przez papieża.
2. Stary Rynek i koziołki
Kolejny obowiązkowy punkt w Poznaniu to Stary Rynek. Wznosi się tu najpiękniejszy na północ od Alp renesansowy ratusz. Od 1551 roku na ratuszu znajduje się zegar z koziołkami. Codziennie, punktualnie o godz. 12.00 w południe, nad zegarem otwierają się drzwiczki i ukazują się dwa koziołki, które trykają się rogami 12 razy.
W ratuszu można zwiedzić Muzeum Historii Miasta Poznania. Również każda kamienica na Starym Rynku ma swoją ciekawą historię. Jest też pręgierz a na nim kat miejski. W czterech narożach poznańskiego rynku znajdują się 4 studzienki: Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa a na środkowej alei rynku znajduje się pomnik Bamberki.
3. Fara poznańska
Idąc ulicą Świętosławską od Starego Rynku dochodzimy do kościoła farnego. Jest to perła polskiego baroku i drugi po katedrze najważniejszy kościół Poznania.
Cały kościół jest wybitnym dziełem sztuki barokowej, wrażenie robi pięknie zdobiona fasada, ale dopiero po wejściu do środka ujrzymy całe piękno tego dzieła stworzonego przez Jezuitów.
Turystów i poznaniaków do Fary przyciągają organy Mistrza Ladegastasą i odbywające się tam koncerty. Do świątyni przylega duży kompleks budynków dawnego kolegium jezuickiego, w których obecnie mieści się Urząd Miejski.
4. Zamek królewski na Górze Przemysła
Nad Starym Rynkiem góruje wieża Zamku Przemysła, jest to zamek królewski. Przemysł II został koronowany na króla Polski po czasach rozbicia dzielnicowego. Dokonał tego, co nie udało się wielu innym potężnym książętom.
Dlatego zamek zajmuje bardzo ważne miejsce w historii Poznania, a mimo to przez długie lata był zapomniany. Dopiero w XXI wieku doczekał się odbudowy, i choć nie wszystkim przypadł do gustu nowy wygląd zamku, to jednak zyskał taras widokowy na wysokiej wieży, z którego roztacza się piękny widok na Poznań.
W zamku mieści się Muzeum Sztuki Użytkowej będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu – bilet do muzeum upoważnia do wejścia na wieżę.
5. Malta
Malta to tereny rekreacyjne we wschodniej części miasta z Jeziorem Maltańskim – sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym w wyniku spiętrzenia wód rzeki Cybiny.
Będą na Malcie warto przejechać się kolejką “Maltanka” do Nowego Zoo. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo innych atrakcji z parkiem wodnym Termy Maltański na czele.
6. Palmiarnia, czyli tropiki w centrum Poznania
Palmiarnia Poznańska znajduje się w Parku Wilsona. W kilku pawilonach można zobaczyć około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz rośliny wodne. Jest to największa tego typu placówka w kraju i jedna z największych w Europie.
7. Muzeum Rogalowe
Rogal świętomarciński ma w Poznaniu ponad 150-letnią historię. Będąc w Poznaniu trzeba więc odwiedzić Rogalowe Muzeum. Znajduje się ono w zabytkowej 500-letniej kamienicy na Starym Rynku. Z jej okien rozpościera się doskonały widok na ratusz i trykające się koziołki. Jeśli będziecie w Muzeum o godz. 12.00, to oglądanie koziołków będzie dodatkową atrakcją. Wejście do Muzeum znajduje się od ulicy Klasztornej 23.
Więcej informacji o Rogalowym Muzeum znajdziesz
tutaj.
8. Stary Browar
Stary Browar to centrum handlu i sztuki powstałe na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów. Jest to nie tylko centrum handlowe, ale również centrum sztuki.
Stary Browar otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. został uznany najlepszym centrum handlowym na świecie. Latem odbywają się tu pokazy kina plenerowego.
9. Śródka i Mural 3D
Jeśli będziecie na Ostrowie Tumskim warto przespacerować się przez Most Jordana na Śródkę. Jest to jedna z najstarszych dzielnic Poznania, niedawno jeszcze podupadła, była omijana przez turystów, ale ostatnio to się zmieniło i Śródka rozkwita.
W pobliżu kościoła św. Małgorzaty znajduje się najsłynniejszy poznański mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Został on nominowany w plebiscycie „7 Cudów Polski 2016”, organizowanym przez National Geographic Traveler.
10. Stadion Miejski
Stadion został przebudowany na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Mieści dziś ponad 43 000 miejsc. To miejsce sportowych emocji, gdzie swoje mecze rozgrywa Lech Poznań, a czasami również reprezentacja Polski. Odbywają się tutaj również koncerty i różne inne wydarzenia.
Istnieje możliwość zwiedzania stadionu z przewodnikiem i warto sobie taką wycieczkę zarezerwować.