Poznań oferuje wiele atrakcji. W jeden dzień nie da się zobaczyć wszystkiego, ale na pewno można tak zaplanować pobyt, żeby poznać największe poznańskie perełki. Nie jestem zwolennikiem biegania z mapą po mieście i zaliczania kolejnych punktów. Proponuję program, który pozwoli Wam poczuć klimat miasta i zwiedzić najważniejsze miejsca, które są żelaznymi punktami każdej wycieczki.
Poznańskie koziołki
To pozycja obowiązkowa, jeśli nie zobaczycie koziołków, to pobyt w Poznaniu będzie nieważny. Poznańskie koziołki trykają się na wieży poznańskiego ratusza codziennie, punktualnie o godzinie 12.00. Dlatego zwiedzanie Poznania proponuję zacząć od Starego Rynku.
Najlepiej pojawić się na Starym Mieście odpowiednio wcześniej, będziecie mieli wtedy sporo czasu, żeby pospacerować po rynku i pobliskich uliczkach.
W narożach poznańskiego rynku znajdują się cztery fontanny – Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa. Na wprost wylotu ul. Wrocławskiej zobaczycie rzeźbę, utopionego niegdyś w Wełtawie czeskiego kapłana Jana Nepomucena. Święty miał chronić Poznań przed powodziami. Na samym środku Starego Rynku znajduje się studzienka Bamberki.
Pręgierz stojący przed ratuszem to symbol sądowniczej władzy miasta.
W podcieniach kolorowych domków budniczych, obok ratusza dzieci mogą zaopatrzyć się w pamiątki z Poznania.
Koniecznie zajrzyjcie też do fary – perełki poznańskiego baroku. Fara – Kościół pojezuicki pw. św. Stanisława znajduje się na ulicy Gołębiej, i jest widoczny z rynku Starego Miasta. Do fary dojdziecie ulicą Świętosławską, jedną z najbardziej urokliwych poznańskich uliczek.
Rogalowe Muzeum
Rogale świętomarcińskie to chluba i tradycja naszego miasta. Zwiedzanie Muzeum to pokazy, które odbywają się o ustalonych godzinach. Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie wizyty w Muzeum z oglądaniem koziołków z okien zabytkowej kamienicy.
Jeśli uda Wam się zdobyć bilety na godzinę 11.10, to traficie na pokaz rogalowo-koziołkowy. Z okien Muzeum, które znajduje się w zabytkowej kamienicy na Starym Rynku rozpościera się doskonały widok na ratusz.
W Muzeum będziecie mieli też okazję skosztować tego wyjątkowego poznańskiego przysmaku.
Po Rogalowym pokazie i obejrzeniu trykających się koziołków czas napić się dobrej kawy. Na Starym Rynku i w pobliskich uliczkach znajdziecie sporo dobrych kawiarni.
Ostrów Tumski
Ze Starego Rynku proponuję udać się na Ostrów Tumski. To miejsce, gdzie rozpoczęła się historia Poznania, ale i historia Polski.
Zajrzyjcie do katedry i jej podziemi. Katedra to miejsce pochówku pierwszych królów i książąt polskich: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II.
W katedrze jest kilkanaście kaplic, z których najpiękniejsza jest Złota Kaplica, znajdująca się dokładnie w osi poznańskiej katedry. Zaprojektowana została w stylu bizantyjskim. Stoi w niej pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Śródka i Brama Poznania
Przejście z Ostrowa Tumskiego przez Most Jordana na Śródkę, zajmie Wam trzy minuty.
Śródka to niewielka, lecz niezwykle urokliwa dzielnica. Z Mostu po lewej stronie zobaczycie Bramę Poznania ICHOT. Jest to interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Można się tam zapoznać z dziejami katedralnej wyspy. Na muzeum przeznaczcie sobie około godziny.
Ulica Ostrówek, która znajduje się za mostem, to było niegdyś miasto, prawdopodobnie najmniejsze miasto Korony Polskiej, pisałem o tym tutaj. Idąc ulicą Ostrówek po prawej stronie ujrzycie mural, który w czasie deszczu można też usłyszeć – to “Zielona Symfonia”. Gdy pada woda spływająca rynnami porusza wchodzące w skład instalacji instrumenty i gra swoją symfonię.
Parę kroków dalej znajduje się najsłynniejszy poznański mural, wykonany w technice 3D – “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.
Jeśli będziecie realizować program pobytu w Poznaniu według moich wskazówek, to na Śródce powinniście się znaleźć w porze obiadowej. Znajdziecie tam kilka kafejek i restauracje. Godna polecenia jest Hyćka, można tam skosztować wielkopolskiej kuchni. Byłem, sprawdziłem, dlatego mogę z czystym sumieniem polecić.
Jeśli będziecie jeszcze mieli czas, energię i chęci, żeby zobaczyć coś jeszcze, to proponuję jedno z dwóch miejsc.
Jezioro Malta i Stary Browar
Ze Śródki jest bardzo blisko nad poznańską Maltę, która jest miejscem aktywnego wypoczynku. Malta oferuje wiele atrakcji, jest tor saneczkowy, są Termy Maltańskie z kompleksem basenów i parkiem wodnym.
Jeśli jesteście z dziećmi i interesuje Was bardziej rekreacyjny program pobytu w mieście, możecie zrezygnować z Ostrowa Tumskiego i Śródki. W takim przypadku ze Starego Rynku proponuję udać się od razu nad Jezioro Maltańskie. W pobliżu Malty znajduje się Nowe Zoo, jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Do zoo możecie dojechać kolejką “Maltanka”, która kursuje od kwietnia do września.
Stary Browar to centrum handlowe, a także centrum kultury i sztuki. Jeśli nawet nie jesteście zwolennikami centrów handlowych, to warto wybrać się do Starego Browaru tylko po to, by zobaczyć wyjątkową architekturę obiektu, wyróżniającą się nowoczesnymi rozwiązaniami.
Poznań oferuje jeszcze dużo, dużo więcej. Jednak jak na jeden dzień, taki program zupełnie wystarczy. Ważne, żeby zwiedzać miasto bez pośpiechu, dać sobie czas na zrobienie zdjęć i na wypicie kawy, a za jakiś czas wrócić do Poznania po więcej.
Podobne artykuły: