Lasy zajmują około 15% powierzchni Poznania, większa część to lasy komunalne – około 60%, a pozostałe to lasy państwowe. Zlokalizowane są głównie na peryferiach miasta, a wśród zasobów leśnych znajdują się m.in. 2 rezerwaty przyrody.
Słoneczna pogoda i coraz dłuższe dni zachęcają do wybrania się na dłuższą wycieczkę lub na krótszy spacer do lasu, gdzie można już spotkać pierwsze oznaki wiosny.
Proponuję sześć miejsc na spacer po lesie, do których można dojechać komunikacją miejską lub samochodem, a osoby mieszkające w pobliżu tych miejsc dotrą tam na piechotę.
Antoninek
To miejsce polecam jako pierwsze ze względu na to, że jest tam imponująca atrakcja turystyczna – ścieżka spacerowa w koronach drzew. Obiekt znajduje się na terenie leśnictwa Antoninek w dolinie Szklarki, strumienia, który przepływa w tej okolicy.
Na tym terenie oprócz ścieżki w koronach drzew są też inne szlaki rekreacyjno-turystyczne, które umożliwiają dłuższe spacery.
Dojechać w to miejsce można samochodem – najlepiej zaparkować przy ulicy Mogileńskiej i Czekalskie. Jeśli będziecie chcieli dojechać tramwajem, musicie wysiąść na przystanku Mogileńska – linia nr 8..
Wycieczkę można też rozpocząć z parkingu przy Nowym ZOO. Więcej zdjęć i informacji znajdziecie we wcześniejszym artykule poświęconym Ścieżce w koronach drzew.
Rezerwat Meteoryt Morasko
Do rezerwatu Meteoryt Morasko możecie wybrać się pieszo z Piątkowa. To będzie dłuższa, 11. kilometrowa wycieczka, a mniej więcej połowa trasy wiedzie lasami.
Na osiedlu Stefana Batorego ma swój początek żółty szlak turystyczny, który prowadzi do rezerwatu. Podczas wycieczki tym szlakiem możecie zdobyć najwyższe wzniesienie Poznania – Górę Morawską o wysokości 154 metry.
Inną opcją jest dojazd samochodem do parkingu przy rezerwacie. Stamtąd możecie udać się na krótszy spacer do rezerwatu oraz na Górę Moraską.
O rezerwacie pisałem już wcześniej. Artykuł znajdziecie tutaj.
Strzeszynek
Teraz coś dla tych, którzy lubią las i wodę oraz preferują miejsca wyposażone w zaplecze gastronomiczne. To wszystko, a nawet więcej, znajdziecie w Strzeszynku. Bo jest tu także miejsce biwakowe, gdzie można rozpalić ognisko albo zorganizować grilla, plac zabaw dla dzieci i miejsce do rekreacji. Jest też plaża i dwa pomosty.
Również miłośnicy sztuki współczesnej będą zachwyceni, gdyż w Strzeszynku znajduje się unikatowy na skalę kraju park rzeźby i obiektów artystycznych.
Spacer przez las dookoła jeziora to około 4,5 km. Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą zapuścić się dalej, aż do Kiekrza lub w drugą stronę w kierunku Jeziora Rusałka.
Co ważne, w tych okolicach są wygodne ścieżki spacerowe, a także dobrze oznakowane trasy turystyczne.
Do Strzeszynka dojedziecie samochodem. Są parkingi leśne przy ulicy Koszalińskiej w pobliżu motelu Strzeszynek. Można też dotrzeć tam komunikacją miejską – autobusem nr 195, który kursuje z Ogrodów.
Rusałka i Lasek Golęciński
To kolejne miejsce dla miłośników lasu, wody oraz dobrej infrastruktury turystycznej. Jezioro Rusałka jest trochę bliżej od centrum Poznania niż Strzeszynek. Jest tu kawiarnia, plaża i miejsca do rekreacji.
Wycieczka lasem dookoła jeziora, to podobnie jak w Strzeszynku ponad 4 kilometry. Polecam spacer przez Lasek Golęciński do parku Sołackiego, który jest moim zdaniem jednym z najładniejszych parków Poznania. W zależności od tempa marszu, taka przechadzka nie powinna zająć Wam więcej niż godzinę.
Do Jeziora Rusałka można dojechać samochodem. Jadąc ulica Koszalińską zobaczycie drogowskaz do Rusałki i dojedziecie na parking.
Można też dojechać autobusem nr 164 do przystanku Golęcin, i stamtąd dojdziecie nad Rusałkę. Jeśli zdecydujecie się na piesze przejście do Parku Sołackiego, to do centrum możecie wrócić tramwajem nr 9, który ma przystanek na Sołaczu.
Rezerwat Żurawiniec
Rezerwat Żurawiniec wraz z otaczającym go klinem zieleni zwanym potocznie Laskiem Piątkowskim znajduje się na Piątkowie pomiędzy osiedlami Stefana Batorego oraz Władysława Łokietka.
Spacer można rozpocząć z osiedla Batorego, po przejściu przez ulicę Umultowską, do lasu wejdziemy jedną z najbardziej uczęszczanych alejek.
Teren rezerwatu można obejść kilkoma szerokimi, wygodnymi ścieżkami, ale są też miejsca bardziej ustronne. W lesie znajdują się urządzenia do fitnessu oraz plac zabaw dla dzieci.
W rezerwacie jest staw, który tworzy dogodny mikroklimat, szczególnie dla letnich spacerów w upalne dni. Miejscami las jest bardzo malowniczy, są oczywiście i ławeczki, na których można odpocząć. Spacer można zakończyć na osiedlu Władysława Łokietka lub wrócić na Batorego.
Lasek Marceliński
Ostatnia propozycja wycieczki do lasu to wypad do Lasku Marcelińskiego na poznańskim Grunwaldzie. To propozycja dla tych, którzy wolą spokojne, bardziej kameralne miejsca, gdzie nie ma za dużo ludzi. Oczywiście w Lasku Marcelińskim też nie brakuje spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy, ale na pewno nie ma tu takich tłumów, jakie pojawiają się nad Rusałką, czy w Strzeszynku.
Jest tu sporo ścieżek zarówno pieszych jak i rowerowych, są oznakowane trasy dla biegaczy i place zabaw dla dzieci. Jest interesująca ścieżka przyrodniczo leśna z ośmioma tablicami przystankowymi.
Lasek Marceliński znajduje się mniej więcej pomiędzy osiedlem Bajkowym a cmentarzem Junikowskim, ale można do niego dojść od stadionu Lecha. I właśnie przy stadionie polecam rozpocząć spacer, a po zrobieniu pętli wrócić na Bułgarską.
Zachęcam do spacerów po lesie i w ogóle na świeżym powietrzu, bo to niewątpliwie pozwala nam oderwać się od codziennych spraw i poprawia nasze samopoczucie.
A jak widzicie, żeby wybrać się na ciekawy spacer do lasu, nie trzeba nawet wyjeżdżać poza Poznań.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.
Podobne artykuły:
Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu