Dzisiaj przypada 62. rocznica Poznańskiego Czerwca. Sześćdziesiąt dwa lata temu robotnicy zgromadzeni w zakładach im. Józefa Stalina podjęli strajk generalny i wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciw działaniom władzy, złym warunkom socjalnym i braku reakcji na ich postulaty.
W proteście wzięło udział około stu tysięcy poznaniaków. Pochód wyruszył spod dzisiejszych Zakładów im. Hipolita Cegielskiego i przeszedł ulicami Poznania w kierunku placu im. Adama Mickiewicza, w pobliżu którego znajdowała się siedziba władz. Demonstranci żądali chleba i wolności. Demonstracja została krwawo stłumiona przez milicję i wojsko. Śmierć poniosło 57 osób, a przynajmniej 240 zostało rannych. Robotniczy bunt zapisał się w historii jako Poznański Czerwiec ‘56. Wydarzenia te były jednym z czynników, które doprowadziły do zmian politycznych w Polsce. Z więzień i internowania zwolniono więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.
Obchody Poznańskiego Czerwca są ważne dla wszystkich poznaniaków i dla mieszkańców Wielkopolski. Dzisiaj na placu Mickiewicza o godz. 18.30 oddamy cześć uczestnikom zrywu poznańskiego, wtedy właśnie odbędą się główne uroczystości.
Wydarzenia poświęcone powstaniu z 1956 roku trwają już jednak od kilku dni. W minioną niedzielę odbył się Bieg z okazji 62 rocznicy Poznańskiego Czerwca. Bieg oraz Sztafeta Pamięci Czerwca 56, miała charakter hołdu wyrażonego ofiarom tamtego buntu. Również ja wziąłem udział w tym biegu. Pobiegliśmy 10 km, startując z terenu HCP, przy ulicy 28 czerwca. Meta biegu zorganizowana została na Terenie Zajezdni na ulicy Gajowej. Poniżej kilka zdjęć.