Forty, schrony, podziemia, tajemnice – to wszystko czeka na Was podczas IX Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w weekend 28 i 29 sierpnia 2021 roku. Organizatorzy obiecują, że w programie znajdzie się coś zarówno dla pasjonatów historii, jak i dla całych rodzin.

Gród Mieszka I, średniowieczne mury miejskie, XIX-wieczna pruska twierdza (a właściwie dwie), drugowojenne schrony, a także obiekty z okresu zimnej wojny – militarna historia Poznania jest bardzo różnorodna i sięga ponad 1000 lat w przeszłość.

Wszystkie te wątki pojawią się podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań. Największymi obiektami organizowanej od dziewięciu lat imprezy są pruskie forty z drugiej połowy XIX wieku. Zbudowano ich osiemnaście. W tym roku będzie można zwiedzić aż siedem. Będą to Fort Ia, Fort 4a, Fort V (a właściwie jego relikty), Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Ten ostatni przechodzi remont, mimo to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, gospodarz obiektu, zdecydowało się nieco uchylić forteczne wrota.

Nowości najstarsze, całkiem nowe i atrakcje

W programie nie zabraknie nowości. Do Dni Twierdzy Poznań dołącza najstarsze muzeum historyczno-wojskowe w Polsce, czyli Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Swe stulecie obchodziło w 2019 roku. W tym samym roku otwarta została nowa siedziba Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego). To tam można zobaczyć między innymi oryginalny czołg „Rudy” z serialu o czterech pancernych, a także inny „filmowy” czołg, który na swym pancerzu ma autograf Stevena Spielberga.

Skoro o filmach mowa, to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowały też takie propozycje, które będzie można obejrzeć na YouTube.

Warto zwrócić uwagę na „Nuklearny generator chmur. Archeologia zimnej wojny”, czyli spotkanie z dr. hab. Grzegorzem Kiarszysem, archeologiem i autorem książki „Atomowi żołnierze wolności”, którą będzie szansa wygrać. Ale przede wszystkim dowiedzieć się o tajemnicznych bazach atomowych w Polsce, a także planach wojny atomowej w Europie. Miejsce spotkania to Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości) – w trakcie Dni Twierdzy Poznań udostępniony do zwiedzania.

Dni Twierdzy Poznań to także szansa, by zajrzeć do XIX-wiecznej kaponiery kolejowej, a tam między innymi wysłuchać prelekcji Mariusza Wojciechowskiego „Kaponiery w Poznaniu i nie tylko”.

W programie znalazły się różnorodne rekonstrukcje historyczne, dioramy i wystawy. Trzeba liczyć się ze spotkaniem oko w oko ze średniowiecznym wojem, pruskim żołnierzem, powstańcem wielkopolskim albo ułanem. W Forcie Va będzie można na raz spotkać aż stu rekonstruktorów prezentujących różne epoki. Między innymi tam, a także w Forctach VI i VIIa wojskowa grochówka będzie się lała strumieniami.

Fortyfikacje dla każdego

Czy forty mogą zaskoczyć? Wyjść poza militarne skojarzenia? Może warto zadać te pytania w Forcie I podczas spotkań z pszczelarzem, opiekującym się fortową pasieką albo z… Kołem Gospodyń Miejskich.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci przybliży życie w średniowiecznym grodzie, a w schronach w Parku Wilsona i Parku Sołackim będą zainscenizowane polowe szpitale.

W Parku Wilsona będziecie mogli spotkać Ewę, którą znacie, jeśli oglądacie Spacery z Ewą. Ewa będzie oprowadzała po znajdujących się w parku schronach.

Najmłodsi i ich rodzice na pewno nie będą się nudzić. Animacja i zabawy edukacyjne przygotowały między innymi Forty Ia, V, Va i VI. Natomiast w „Starym Schronie” na Jeżycach będzie można spróbować swoich się w grach sztabowych i argumentacyjnych. Zwiedzanie z przewodnikiem i inne atrakcje przygotował także Schron Babimojska (na zdjęciu).

Wycieczki zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku spacerujemy ze Stowarzyszeniem Reduta po Cytadeli i z Poznańskim Centrum Dziedzictwa po śródmieściu Poznania, na którego kształt miała XIX-wieczna Twierdzy Poznań.

To tylko część atrakcji IX Dni Twierdzy Poznań. W ostatni weekend wakacji będzie można się przekonać, że fortyfikacje to nie tylko atrakcja dla pasjonatów wojskowości i historii, ale także miejsce spotkań, inspiracji i rekreacji.

Tutaj możecie pobrać oficjalny folder IX Dni Twierdzy Poznań.

Pełen program na stronie www.dnitwierdzypoznan.pl.

Strona wydarzenia na Facebook: www.facebook.com/DniTwierdzyPoznan

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Podobne artykuły:

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Fort Colomb. Piwo z historią Twierdzy Poznań w tle

Schron przeciwlotniczy pod ulicą Kościelną w Poznaniu

Co kryją podziemia Poznańskich Krzyży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *