Betonhaus, czyli Hala Betonowa to najstarszy i jedyny pawilon targowy powstały z okazji Wystawy Wschodnioniemieckiej, który przetrwał do dziś. Budynek znajdujący się w Parku Wilsona w pobliżu Palmiarni został przywrócony do dawnej świetności.

Można tu odpocząć przy kawie w otoczeniu przepięknej przyrody i architektury wnętrz. Wróciło tutaj życie za sprawą trzech lokali, a wkrótce znowu będzie można podziwiać wystawy, tak jak było to w 1911 roku.

Historia

Hala Betonowa (niem. Betonhaus) został wybudowany w 1911 roku jako pawilon wystawowy Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa (niem. Ostdeutsche Ausstellung für Industrie, Gewerbe und Landwirtschaft Posen).

Projekt budynku stworzyli niemieccy architekci Hermann Kloth i Christian Schneider. Budowa trwała zaledwie 6 miesięcy na przełomie 1910 i 1911 roku. Hala wykonana w całości z betonu, miała konstrukcję żelbetową i powierzchnię 1000 m². Początkowo pełniła funkcję „pawilonu myśliwskiego”, gdzie eksponowano trofea łowieckie, w tym poroża i wypchane skóry zwierząt upolowanych przez cesarza Fryderyka Wilhelma.

Na zewnątrz znajdowała się strzelnica w scenerii imitującej las, gdzie organizowano konkursy, a w przylegającej restauracji serwowano dziczyznę.

Podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku hala pełniła funkcję pawilonu muzycznego, eksponowano w niej fortepiany i organy.

Po zakończeniu I wojny światowej budynek został zaadaptowany na potrzeby Wszechnicy Piastowskiej, gdzie ulokowano Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego. Na parterze znajdowała się sala gimnastyczna, a na piętrze odbywały się zajęcia dydaktyczne.

W 1973 roku powstała tam Akademia Wychowania Fizycznego, a w 1995 roku uczelnia otrzymała budynek od miasta całkowicie bezpłatnie na potrzeby dydaktyczne.

Plany AWF dotyczące adaptacji budynku na cele dydaktyczne nie zostały w pełni zrealizowane. Budynek wymagał remontu, a na to brakowało środków, dlatego zdecydowano się wystawić nieruchomość na sprzedaż.

W czerwcu 2013 roku nieruchomość nabyła firma Garvest Real Estate za kwotę 6 milionów złotych. Nowi właściciele przywrócili temu miejscu dawny blask, starając się jak najmniej ingerować w zabytkowy charakter budynku.

Nowa klimatyczna miejscówka na Łazarzu

Efekt robi ważenie a poznaniacy mogą cieszyć się nową klimatyczną miejscówką na mapie Łazarza. Jako pierwsza w odnowionym miejscu otwarła się restauracja Petit Paris i od razu przyciągnęła tłumy poznaniaków.

Działa tu także Czarny Krokodyl, będący nowym projektem znanej winiarni Pod Czarnym Kotem, która od lat funkcjonuje na ulicy Marcelińskiej. Trzecie miejsce w budynku to restauracja Medusa.

Jako, że z Halą Betonową sąsiadował historyczny budynek Browaru Huggera, miejsce to reklamuje się jako Nowy Browar. Do Hali Betonowej najlepiej dojechać od ulicy Śniadeckich, tam znajduje się parking. Można też oczywiście dojść spacerkiem od strony Parku Wilsona.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Zobacz także:

Palmiarnia, wyjątkowa atrakcja Poznania

Poznańska Arena. Gwiazdy rocka i sportowe emocje, czyli 50 lat kultowego obiektu

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Najlepsze pączki w Poznaniu. Pączuś i Kawusia

Muzeum Piwa w Poznaniu – niezwykła kolekcja

Dzielnice Poznania – Łazarz

10 poznańskich atrakcji, o których być może nie miałeś pojęcia

7 najlepszych miejsc do biegania w Poznaniu

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *