Co się zmieniło od 22 kwietnia w programie Czyste Powietrze?

Od 22 kwietnia 2024 roku w rządowym programie Czyste Powietrze nastąpiło kilka dosyć istotnych zmian.

Jedną z nich jest brak możliwości wielokrotnego korzystania z najwyższego progu dofinansowania. Jeżeli beneficjent jest właścicielem lub współwłaścicielem więcej niż jednej nieruchomości, z pełnej dotacji może skorzystać tylko na jedną nieruchomość.

Kolejną zmianą jest to, że dofinansowanie można uzyskać tylko do urządzeń wpisanych na listę ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Dotyczy to zarówno pomp ciepła, jak i również kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet.

Na tej liście będą znajdować się tylko urządzenia, które przeszły badania w akredytowanych laboratoriach znajdujących się na terenie EU lub EFTA. Ma to zabezpieczyć przed nieuczciwymi firmami oferującymi pompy ciepła z Chin, które nie spełniają standardów i w konsekwencji mogą narażać na bardzo wysokie rachunki za prąd.

Zdarzały się także przypadki, gdzie producenci pieców na pellet i zgazowujących drewno podawali nieprawdziwe informacje o ich parametrach technicznych.

Tak jak do tej pory dotację można uzyskać na:

  • pompę ciepła
  • kotły na pellet o podwyższonym standardzie,
  • kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie.

Oprócz wymiany źródła ciepła możemy także wykonać termomodernizację, czyli docieplenie domu, co da nam spore oszczędności na kosztach ogrzewania.

O terminach wymiany piecy w Wielkopolsce i o tym, kto może uzyskać dofinansowanie, pisaliśmy w artykule: Wymiana piecy w Poznaniu i Wielkopolsce. Terminy, kto może otrzymać 100% dofinansowania – 136 200 złotych

Bardzo dobrą informacją jest też to, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowy na przekazanie środków w ramach programu Czyste Powietrze na kwotę 6,4 mld zł. To powinno zapewnić szybkie realizowanie dotacji.

Nie zwlekaj z wymianą kopciucha

To wszystko sprawia, że nie ma co czekać z wymianą kopciucha lub z termomodernizacją budynku. Spływa coraz więcej wniosków, a pieniądze będą wypłacane na bieżąco. Tym bardziej że rząd wprowadza zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym. Kto więc będzie czekał do ostatniej chwili, może pewnego dnia obudzić się z ręką w nocniku.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu dokumentów, skontaktuj się z doradcą. Nie będziesz musiał chodzić po urzędach, z wyjątkiem wizyty w Ośrodku Pomocy Społecznej celem uzyskania zaświadczenia o dochodach. Takie zaświadczenie jest wymagane przez Fundusz. Jednak nawet tę sprawę może załatwić za Ciebie doradca, jeżeli byłaby taka konieczność.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Przydatne artykuły:

Wymiana piecy w Poznaniu i Wielkopolsce. Terminy, kto może otrzymać 100% dofinansowania – 136 200 złotych

Mandaty do 5000 zł za brak wymiany kopciucha

Czekają nas remonty budynków. Ministerstwo: nie tylko dotacje, także kary

Zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *