W marcu 1946 roku na podstawie porozumienia i w drodze wymiany not dyplomatycznych między Ambasadą ZSRR a Ministerstwem Spraw Zagranicznych PRL, utworzono w Poznaniu Konsulat ZSRR.
W październiku 1948 roku Konsulat przerwał swoją działalność. Odbyło się to na podstawie porozumienia i w drodze wymiany not dyplomatycznych między ZSRR a PRL.
W tych latach (1946-1948), siedziba konsulatu znajdowała się w willi Landsberga przy ul. Fredry 8, gdzie obecnie znajduje się siedziba Wydawnictwa Poznańskiego.
Konsulat otwarto ponownie w grudniu 1960 roku przy ulicy Bukowskiej 53A. Od tego czasu działał w tym miejscu nieprzerwanie do października 2024 roku. W kwietniu 1971 roku został przekształcony w Konsulat Generalny.
Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę w 2022 roku przed konsulatem odbyła się demonstracja, w której udział wzięło ponad tysiąc osób, włącznie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Protestowano przed konsulatem, a także wzdłuż ulicy Bukowskiej.
22 października 2024 szef MSZ Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu funkcjonowania rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Poznaniu. Decyzja została spowodowana wojną hybrydową, jaką Rosja prowadzi przeciwko Polsce.
Datę zamknięcia konsulatu wyznaczono na 30 listopada 2024 roku. Do tego dnia rosyjscy dyplomaci z placówki przy Bukowskiej, muszą opuścić terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Zobacz również:
Ma prawie milion followersów na Instagramie. Mama Ginekolog otwarła sklep w Poznaniu
Kawa w ogrodzie w Poznaniu. 9 urokliwych miejsc
Najlepsze pączki w Poznaniu. Pączuś i Kawusia
Kawa w ogrodzie, a może w lesie? Kolejne 9 urokliwych poznańskich zakątków
Pendolino z Poznania już w grudniu. Jaka cena biletów i czas przejazdu?