Idea budowy kopca zrodziła się już w 1917 roku, gdy w tajemnicy przed zaborcą zaczęto rozważać utworzenie wielkiego Parku Ludowego na obecnych terenach Malty. Było to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Poznania, gdzie Polacy mogli swobodnie rozmawiać po polsku, uprawiać sport, a dodatkowo liczba niemieckich mieszkańców była tam niewielka. W planach przewidywano boiska sportowe, łazienki oraz sale gimnastyczne.
Budowa kopca rozpoczęła się już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 3 maja 1919 roku zainaugurowano rozpoczęcie budowy Kopca Zmartwychwstania, jak go początkowo nazywano. Odbyło się to z dużym rozmachem, do Poznania przyjechało wielu gości, którzy wzięli udział w uroczystym pochodzie, wśród nich byli: prezydent, prymas Polski oraz ministrowie.
W budowę włączyli się mieszkańcy Poznania i Wielkopolski, ale także osoby z innych regionów Polski. W 1922 roku budowa dobiegła końca. Pomnik miał wysokość 94 metrów n.p.m. Podczas II wojny światowej kopiec zniszczono decyzją hitlerowskich władz okupacyjnych. Do rozbiórki Niemcy zmusili Polaków, często były to te same osoby, które brały udział w budowie kopca.
Po II wojnie światowej
W 1979 roku podczas remontu niecki Jeziora Maltańskiego w pobliżu zbiornika usypano wzniesienie z ziemi wydobytej z dna jeziora.
Z powodów politycznych nie było mowy o odbudowie kopca. Jednak ponieważ wywożenie tak dużej ilości ziemi byłoby zbyt kosztowne, nieformalny kopiec pozostał. Dodatkowo, aby nie doszło do posądzenia kogokolwiek o próbę odbudowy kopca, uzasadniono to planami budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego ze stokiem narciarskim i torem saneczkowym.
Kilka lat później, gdy sytuacja polityczna nieco się zmieniła, powstał Społeczny Komitet Odbudowy Kopca Wolności, który powołano 17 maja 1984 decyzją prezydenta Poznania Andrzeja Wituskiego. Jego prezesem został prof. Jerzy Bogucki.
Przez kolejne lata pojawiały się różne problemy i budowa się przeciągała. W końcu, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku, uroczyście otwarto Kopiec Wolności. Ma on wysokość prawie 100 metrów.
Dla zwiedzających Kopiec jest dostępny podczas najważniejszych świąt i uroczystości narodowych, m.in. w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.
Zobacz także:
Pomnik Wypędzonych Wielkopolan. Tragedia wysiedleń i walka o pamięć
Shrek i herb Poznania z czasów hitlerowskiej okupacji
„Bollwerk” – Brawurowa akcja ruchu oporu w Wielkopolsce
Najważniejsze miejsca związane z powstaniem wielkopolskim w Poznaniu
Oni tam walczyli! Poznaniacy w Powstaniu Warszawskim