Jeśli szukacie miejsca na romantyczny spacer po malowniczych ścieżkach, otoczonych pięknymi roślinami, albo może chcecie poczytać książkę poza domem, na łonie przyrody, lub po prostu odetchnąć na chwilę od miejskiego zgiełku, to Ogród Botaniczny będzie doskonałym wyborem.
Znajdziecie tu harmonię, ciszę i idealne miejsce do odpoczynku. Co więcej, dla miłośników kawy, dostępna jest kawiarnia, w której można się delektować ulubionym napojem. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu.
Jak powstał Ogród Botaniczny?
W latach 1922–1925 staraniem profesora Rudolfa Boettnera z Uniwersytetu Poznańskiego powstał ogród, zwany wówczas Szkolnym Ogrodem Botanicznym. W 1925 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ogrodu przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Stanowisko dyrektora objął Rudolf Boettner.
Początkowo Ogród zajmował powierzchnię około 2,5 hektara, na której znajdował się dział poświęcony systematyce roślin, w tym basen dla roślin wodnych, oraz działy ekologiczne. Powstała także hala dydaktyczna. Kilka lat później, w 1930 roku ogród powiększono o kolejne 9 hektarów zgodnie z projektem prof. Edwarda Strausa, co umożliwiło stworzenie obszernego działu poświęconego geografii roślin oraz kwatery dla roślin ozdobnych.
W 1938 roku rozpoczęto budowę alpinarium, jednak dokończenie prac uniemożliwił wybuch wojny.
Krótko po zakończeniu II wojny światowej, w 1949 roku Ogród został przejęty przez Uniwersytet Poznański i stał się jednym z zakładów Katedry Systematyki i Geografii Roślin na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Zmodernizowano alpinarium oraz utworzono nowe działy takie jak step, torfowisko i wydma.
W latach siedemdziesiątych utworzono kolekcję roślin północnoamerykańskich, powstał także Dział Roślin Rzadkich i Ginących. W roku 1998 powierzchnia Ogrodu została powiększona o tereny położone na zachodniej stronie, które zostały przekazane przez Akademię Rolniczą im. A. Cieszkowskiego (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) w Poznaniu, dzięki czemu możliwe stało się stworzenie nowych kolekcji.
Nie tylko romantyczne spacery
Aktualnie popularny „Botanik” rozciąga się na obszarze 21,94 hektarów, na którym zgromadzono ponad 6000 różnych gatunków, podgatunków i odmian roślin pochodzących z praktycznie wszystkich stref klimatycznych.
Ogród oferuje różnorodne aktywności, takie jak kursy, warsztaty, wykłady, prelekcje czy zajęcia terenowe. Na terenie ogrodu odbywają się tu liczne imprezy plenerowe, takie jak Majówka czy Urodziny Botanika we wrześniu, podczas których organizowane są festyny, kiermasze, wycieczki i wystawy.
Prowadzona jest także dydaktyka uniwersytecka, a badania naukowe skupiają się głównie na ochronie zagrożonych i wymierających gatunków. W parku znajduje się również Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny, a w pobliżu można zobaczyć urokliwy zabytkowy Pawilon Letni wykonany z drewna.
Ogród Botaniczny to jedno z ulubionych i najczęściej odwiedzanych przez poznaniaków miejsc. Wejście znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 165. Jest otwarty 7 dni w tygodniu przez cały rok, również w święta. Wstęp jest bezpłatny. Również kawiarnia na terenie Ogrodu czynna jest cały rok.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.
Podobne artykuły:
Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu
Filmowy Las w Poznaniu zachwyca. Spacer wśród miliona świateł w Lumina Parku
Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca