Palmiarnia Poznańska to jedno z miejsc, które należy obowiązkowo odwiedzić podczas wizyty w Poznaniu. To jedna z największych atrakcji naszego miasta, jest też największa w Polsce i jedna z największych w Europie. Palmiarnia znajduje się w Parku Wilsona, jednym z najpiękniejszych parków Poznania

Poznańską palmiarnię zbudowano w 1911 roku i w tym samym roku obiekt został udostępniony dla zwiedzających. Budowa trwała krótko, około półtora miesiąca. Do Poznania zostały przywiezione gotowe moduły, które złożono w całość.

Otwarcie nastąpiło podczas Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Handlu, która odbywała się od 15 maja do 30 września 1911. Był to wtedy jeden pawilon o powierzchni 534 metrów kwadratowych, a nazywany był „pawilonem palmowym”, zapewne dlatego, że ekspozycja prezentowała palmy oraz kolekcję roślin tropikalnych i kaktusowatych. W 1922 roku oddano do użytku pierwsze w Polsce akwarium i pawilon z basenem. Dwa lata później dodano system połączonych szklarni.

W 1929 roku powstała druga palmiarnia, był to nowy obiekt przygotowany specjalnie na Powszechną Wystawę Krajową, zwaną PeWuKą. Druga palmiarnia liczyła 1694 m2, była więc trzykrotnie większa od poprzedniej, a tworzyło ją siedem pawilonów różnej wielkości.

Mimo znacznych zniszczeń, jakie doznała Palmiarnia podczas  II wojny światowej, została ponownie otwarta w 1946 roku. Jednak zły stan techniczny spowodował konieczność zamknięcia obiektu w 1978 roku. Podjęto decyzje o budowie nowej Palmiarni przy zachowaniu poprzedniej kolekcji roślin.

Prace budowlane zostały zakończone w 1992 i w tym samym roku – 1 października – po trzynastu latach przerwy otwarto nową, trzecią już Palmiarnię. Ma ona 4600 m2 i tworzy ją dziewięć pawilonów reprezentujących różne strefy klimatyczne i ich roślinność, w tym dział akwarium.

Zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. Na trasie zwiedzania jest też kawiarnia „7 Kontynentów”,  ładnie umiejscowiona wśród egzotycznej roślinności.

Na wizytę w Palmiarni zarezerwujcie sobie minimum godzinę, a nawet więcej czasu. Można wtedy spokojnie pospacerować, usiąść na ławeczce, a zwiedzanie zakończyć wizytą w kawiarni.

Na stronie internetowej Palmiarni, do której link poniżej znajdziecie aktualne ceny biletów i godziny otwarcia.

Przydatne linki:

Strona internetowa Palmiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *