Każdy kto interesuje się historią danego miasta chciałby wiedzieć skąd wzięła się jego nazwa. W przypadku Poznania mamy dwie wersje: historyczną i legendarną.
Stanisław Respond w „Słowniku etymologicznym miast i gmin PRL” pisze, że nazwa Poznania, niezmieniona od najdawniejszych czasów, wywodzi się od imienia Poznana, który był władcą lokalnego grodu. Tak więc Poznań oznacza gród Poznana. Jednak nie mamy żadnych wiadomości o osobie Poznana. Nie pojawia się on w źródłach historycznych.
W XI wieku nazwa Poznania pojawia się w kronice biskupa merseburskiego Thietmara, mowa jest tam o „urbs Posnani”, w kronice Galla występuje „de Poznan”, a u Kadłubka „Posnaniensis”. Nazwa „Poznań” powstała zaś za pomocą przyrostka „j”, który zlał się ze spółgłoską „n”, dając „ń”.
Inne przypuszczenia co do nazwy Poznania związane są ze słowem „poznaję”. Jedna hipoteza mówi o poznaniu się na terenie Poznania przybywającego do Polski Ottona III z Bolesławem Chrobrym.
Najpopularniejsza i najbardziej znana jest jednak opowieść o poznaniu się, po długim okresie rozłąki, na terenie późniejszego Poznania, trzech legendarnych braci: Lecha, Czecha i Rusa.
Było to bardzo dawno temu. W miejscu, gdzie rzeka Cybina wpada do Warty, spotkali się po długim okresie rozłąki, trzej bracia: Lech, Czech i Rus – legendarni przodkowie trzech słowiańskich narodów: Polaków, Czechów i Rosjan. I chociaż nie widzieli się bardzo długo, kiedy tylko spojrzeli na siebie, równocześnie zawołali: ,,Poznaję!” Uściskali się serdecznie, a dla upamiętnienia tego wydarzenia postanowili założyć gród nad Wartą, który nazwali Poznan, od słowa poznaję.
Poznań to miejsce narodzin państwa polskiego – tu zaczęła się Polska. Poznań był pierwszą stolicą Polski i siedzibą polskich władców. Tak, nie ma tu pomyłki, to Poznań, a nie Gniezno – jak uczyliśmy się w szkole – był pierwszą stolicą Polski. I choć nie wszyscy się z tym zgodzą, to jednak analiza znalezisk archeologicznych z Ostrowa Tumskiego wskazuje, że to właśnie Poznań w X wieku był miejscem, z którego Mieszko I rządził krajem.
Jest też bardzo prawdopodobne, że w poznańskiej katedrze spoczywają szczątki pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Być może to właśnie w Poznaniu Mieszko przyjął chrzest – nie wiemy tego na pewno, ale wszystkie okoliczności na to wskazują.
Poznań jest też jedynym miastem, którego nazwa wymieniona jest w hymnie Polski.
Pisząc powyższy tekst korzystałem z książki: Dzieje Poznania tom I pod redakcją Jerzego Topolskiego.
Podobne artykuły:
Poznań jedynym miastem wymienionym w słowach polskiego hymnu