Piątkowo znajduje się w północnej części Poznania między ul. Obornicką, Naramowicką i Lechicką, która łączy się z Winogradami. Na północy graniczy z Moraskiem i doliną Różanego Potoku. Jest to jedna z najbardziej pożądanych dzielnic pod kątem zakupu mieszkania.
Historia
Piątkowo po raz pierwszy pojawia się w dokumencie lokacyjnym Poznania z roku 1253, jako jedna z 17 wsi nadanych miastu przez Przemysława I i Bolesława Pobożnego. W 1283 roku książę Przemysł II przekazał Piątkowo klasztorowi dominikanek. Wieś pozostawała w rękach sióstr do początku XIX wieku, a więc do kasaty klasztoru przez władze pruskie w roku 1822.
W początkach XX wieku wzdłuż szosy do Obornik powstała osada dla kolonistów niemieckich. Wprowadzono jednolitą zabudowę tzw. ulicówkę, gdzie domy znajdowały się po obu stronach drogi. W centrum osady znajdowała się gospoda, która była ośrodkiem życia towarzyskiego, osada posiadała również szkołę. Piątkowo otrzymało więc cechy wzorcowej wsi niemieckiej i otrzymało niemiecką nazwę – Schönherrnhausen.
Przed pierwszą wojną światową Piątkowo było zamieszkiwane wyłącznie przez kolonistów niemieckich, dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, gospodarstwa zaczęli wykupywać Polacy. Dom przy ulicy Obornickiej 303 kupił na letnią siedzibę kompozytor Feliks Nowowiejski. Część gospodarstw nadal pozostawała w rękach niemieckich, którzy jednak zgodnie sąsiadowali z Polakami.
Po zakończeniu II wojny światowej Piątkowo pełniło rolę owocowo-warzywnego zaplecza Poznania, a pozostawione niemieckie gospodarstwa oddawano polskim przesiedleńcom ze wschodu. W 1974 roku część Piątkowa została włączona w granice administracyjne Poznania. Tym samym zakończył się wiejski etap dziejów Piątkowa.
Piątkowskie osiedla
Budowa piątkowskich osiedli mieszkaniowych rozpoczęła się w roku 1977. Właścicielem terenów przeznaczonych pod zabudowę została Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa działająca w Poznaniu od 1948. Pierwsze osiedla wzniesiono z wielkiej płyty produkowanej przez Poznański Kombinat Budowlany, później zaczęto stosować tzw. udoskonaloną wielką płytę winogradzką, większy blok, czyli większe elementy wapienno-cementowe.
Pierwszym osiedlem, które powstało na Piątkowie jest osiedle Bolesława Chrobrego. Zbudowano je w latach 1977-1991 i znajduje się między ulicami Lechicką i Wojciechowskiego. Drugim w kolejności piątkowskim osiedlem jest powstałe w latach 1979-1987, osiedle Jana III Sobieskiego. Zamieszkuje je około 11 000 osób.
Natomiast sąsiadujące z osiedlem Jana III Sobieskiego osiedle Marysieńki jest najmniejszym osiedlem, liczącym niecałe 700 mieszkańców. Osiedle to składa się z szeregowych domów jednorodzinnych, których szkielet wykonany został z wielkiej płyty. Pierwsze domki na osiedlu Marysieńki zostały oddane do użytku w 1980 roku.
Najmłodszymi osiedlami piątkowskimi są osiedla Władysława Jagiełły i Osiedle Zygmunta Starego, które wybudowano w latach 1991-1994.
Na Piątkowie powstało 7 osiedli: Osiedle Bolesława Chrobrego, osiedle Bolesława Śmiałego, osiedle Jana III Sobieskiego, osiedle Marysieńki, osiedle Stefana Batorego, osiedle Władysława Jagiełły i osiedle Zygmunta Starego.
Charakterystycznym elementem Piątkowa są dwie wieże radiowo-telewizyjne. Starsza, żelbetowa, ma wysokość 76 m, a wybudowano ją na początku lat 60. XX wieku. W 1993 r. powstała druga wieża o wysokości 128 m. Przy ulicy Lechickiej znajduje się Fort Va, będący jednym z fortów Twierdzy Poznań. Fort jest udostępniony do zwiedzania – zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Piątkowo jest świetnie skomunikowane z centrum Poznania. Na osiedlu Jana III Sobieskiego znajduje się dworzec komunikacji autobusowej i tramwajowej. Wychodzi z niego linia szybkiego tramwaju tzw. „Pestki”. Na Piątkowie lub w jego pobliżu są duże centra handlowe. Niedaleko na Morasku znajduje się kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
W pobliżu jest sporo terenów zielonych. W bliskim sąsiedztwie blokowisk w niewielkim lasku znajduje się rezerwat przyrody Żurawiniec – popularne miejsce spacerów. Jeśli ktoś lubi dłuższe piesze wycieczki może się wybrać bezpośrednio z Piątkowa do rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko. Do Moraska prowadzi żółty szlak turystyczny, który ma swój początek na osiedlu Stefana Batorego, a kończy się na osiedlu Sobieskiego. Szlak liczy około 10 km.
Piątkowo posiada mnóstwo zalet, które może zaoferować mieszkańcom i dzięki temu powoli zatraca klimat typowego blokowiska z wielkiej płyty. Zaczyna być coraz bardziej atrakcyjne dla najbardziej wymagających poszukiwaczy upragnionego miejsca dla siebie.
Przy pisaniu artykułu korzystałem z książki „Wycieczki po Piątkowie i okolicach” Aleksandry Błaszak-Zbierskiej.