Poznań jest podzielony na 5 głównych dzielnic: Grunwald, Jeżyce, Nowe Miasto, Stare Miasto i Wilda

I chociaż po 1990 roku ten podział został formalnie zlikwidowany, to niektóre urzędy, jak np. oddziały ZUS-u czy Urzędu Skarbowego, nadal stosują dawny podział dla określenia obszaru swej działalności.

W tej chwili na obszarze Poznania administracyjnie wyodrębniono 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami. W tym podziale np. Winogrady są podzielone na: Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Wschód.

Dla potrzeb tego artykułu i następnych, w których będę przedstawiał dzielnice Poznania uprościłem nieco ten podział, nie rozbijając dużych dzielnic na mniejsze osiedla. W kolejności alfabetycznej mamy więc 25 dzielnic.

  1. Chartowo
  2. Dębiec
  3. Górczyn
  4. Grunwald
  5. Jeżyce
  6. Junikowo
  7. Komandoria
  8. Ławica
  9. Łazarz
  10. Naramowice
  11. Ogrody
  12. Piątkowo
  13. Podolany
  14. Rataje
  15. Smochowice
  16. Sołacz
  17. Stare Miasto
  18. Starołęka
  19. Strzeszyn
  20. Szczepankowo
  21. Śródka
  22. Warszawskie
  23. Wilda
  24. Winiary
  25. Winogrady

Prezentując kolejne dzielnice stolicy Wielkopolski postaram się przedstawić również ich wady i zalety m.in. pod kątem bezpieczeństwa, skomunikowania z centrum miasta, dostępu do terenów zielonych i atrakcji dla dzieci, tak, aby osoby które szukają mieszkania w Poznaniu, mogły wyrobić sobie opinię, które dzielnice mogłyby być dla nich najbardziej atrakcyjne. Pierwszą dzielnicą, jaką tu prezentuję są Winogrady.

Winogrady

Winogrady do duża dzielnica mieszkaniowa znajdująca się na północ od centrum. Przed II wojną światową w okolicy ulicy Winogrady powstało niewielkie osiedle domów jednorodzinnych. W latach pięćdziesiątych między ulicami Słowiańską i Winogrady wybudowano małe osiedle mieszkaniowe.

Budowę nowych osiedli na Winogradach rozpoczęto w latach 60. XX wieku. Kamień węgielny pod budowę pierwszego budynku został wmurowany 9 maja 1968 roku. Był to moment kiedy Poznań borykał się z brakiem mieszkań. Pojawia się więc koncepcja budowy osiedli, na których będzie tych mieszkań dużo, i zostaną wybudowane szybko. Zaplanowano, że pojawią się tutaj mieszkania dla 64 tysięcy osób, a więc takie miasto w mieście.

Szybkość budowy miała zapewnić nowa technologia, w jakiej były budowane Winogrady, a mianowicie technologia wielkopłytowa. Powstała wytwórnia prefabrykatów, która mieściła się w przy ulicy Trójpole.

Pierwsze budynki powstały na osiedlu Pod Lipami (wówczas Wielkiego Października). Po przezwyciężeniu początkowych trudności związanych z nową technologią, kolejne osiedla powstawały rzeczywiście bardzo szybko. Płyty wyjeżdżały z fabryki i trafiały bezpośrednio na budowę, gdzie były montowane. Prawie równocześnie powstały dwa kolejne osiedla – Przyjaźni i Kosmonautów. Następnie wyrosło osiedle Kraju Rad (dzisiejsze Wichrowe Wzgórze). Budowę ostatniego osiedla – Zwycięstwa zakończono w 1985 roku.

Każde osiedle miało mieć swoją przychodnię, swój sklep, swoją szkołę i przedszkole. Na osiedlach powstały też kościoły, największy przy ulicy Warzywnej kościół św Jana Bosko. W latach 90. tych przy ulicy Murawa powstało kolejne osiedle z 4-kondygnacyjnymi budynkami o architekturze willowej.

Na Winogradach bywałem często, szczególnie na osiedlu Przyjaźni, gdyż znajdował się tam oddział PTTK Winogrady-Piątkowo, do którego należałem. Dzisiaj już oddział nie istnieje, zakończył swoją działalność, ale w tym samym lokalu na osiedlu Przyjaźni 5d, ma swoje spotkania Klub Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej „Piechur”, należący do oddziału Poznańskiego PTTK.

Winogrady są świetnie skomunikowane z innymi częściami Poznania. Przebiega tutaj trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, tzw. pestki, dzięki czemu bardzo szybko można dostać się do centrum miasta, czy do dworca PKP. W różne rejony miasta można dojechać też autobusami. Na osiedlach są centra handlowe, sporo mniejszych sklepów i place zabaw. Z Winograd blisko jest na poznańską Cytadelę. Winogrady uważane są też za jedno z bezpieczniejszych miejsc. Na osiedlu Wichrowe Wzgórze prężnie działa Osiedlowy Dom Kultury „Bajka”.

Aktualnie w osiedlach winogradzkich mieszka ok. 43 000 mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *