Na poznańskim Starym Rynku, u zbiegu ulic Różany Targ i Jana Baptysty Quadro stoi studzienka z postacią Bamberki. Upamiętnia ona przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu.
Dlaczego władze miasta zdecydowały się sprowadzić kolonistów z Niemiec?
Stało się tak, gdyż, w XVIII wieku, Poznań był wyludniony poprzez wojny, szczególnie wojnę Północną oraz panującą w latach 1708-1710 zarazę. Opustoszałych wsi nie udało się zasiedlić ludnością polską.
Pierwsza grupa osadników przybyła w 1719 roku do Lubonia, następnie zostały zasiedlone Dębiec i Bonin. W roku 1746, kolejna grupa zasiedliła Rataje. Bambrzy zamieszkiwali również wspólnie z Polakami na Wildzie i Jeżycach.
W sumie osiedliło się wtedy około 400 osób. Pod koniec XVIII wieku, mianem Bambrów określano wszystkich osadników pochodzących z Niemiec, nie tylko tych z okolic Bambergu. Bambrzy we wsiach będących własnością miasta liczebnie przewyższali ludność polską. Bardzo szybko się spolonizowali, wszyscy byli katolikami – taki był warunek władz miasta, tylko katolicy mogli się osiedlać. Bambrzy aktywnie włączali się w nurt życia miasta.
W czasie II wojny światowej potomkowie osadników znaleźli się w trudnej sytuacji, Identyfikowali się z Polakami, jednak posiadając niemieckie korzenie byli nakłaniani przez Niemców do podpisania volkslisty.
Elementem kultury bamberskiej, który zachował się najdłużej jest efektowny strój kobiecy. Stał się on strojem regionalnym, a dzisiaj można go oglądać podczas procesji Bożego Ciała. Tradycje bamberskie kultywuje Towarzystwo Bambrów Poznańskich. W sierpniu organizowane jest Święto Bambrów podczas którego prezentuje się dokonania osadników.
Studzienka z postacią Bamberki została ufundowana w 1915 roku – odsłonięcie miało miejsce 9 sierpnia. Pierwotnie znajdowała się ona przed domkami budniczymi na wprost ulicy Woźnej. Autorem pomnika jest Józef Wakerle. Jako model do odwzorowania bamberki służyła Jadwiga Gadymska z Winiar, a właściwie jej zdjęcie. Kobieta jest przedstawiona w charakterystycznym stroju bamberskim z nosidłami i konwiami używanymi w winiarstwie. Studzienka została ufundowana przez firmę poznańskiego winiarza i kupca Leopolda Goldenringa.
Bamberka kilkakrotnie zmieniała miejsce. W 1929 roku znalazła się pod zachodnią ścianą Starego Ratusza. Po II wojnie światowej przechowywano ją w magazynach. Od 1964 roku stała przed budynkiem dawnej loży masońskiej na ulicy Mostowej. W 1977 Bamberka wróciła na Stary Rynek, a w 1998 roku kanclerz Helmut Kohl spotkał się przy studzience z poznańskimi Bambrami.