Rogalowe muzeum to jedna z tych atrakcji, którą należy odwiedzić obowiązkowo będąc w Poznaniu. Podczas wizyty w Muzeum dowiecie się wszystkiego o rogalach, poznacie ich recepturę, a także poznacie ich smak, gdyż wizyta w Muzeum to udział w 45-minutowym pokazie pieczenia rogali.
Rogal świętomarciński to 150 lat tradycji, 11 listopada w samym tylko Poznaniu sprzedaje się 250 ton rogali. Rogal to duma Wielkopolan i jest to produkt wyjątkowy. O rogalach i ich historii pisałem więcej: tutaj.
Muzeum znajduje się w zabytkowej 500 letniej kamienicy na Starym Rynku, jednej z najlepiej zachowanych, z której okien rozpościera się doskonały widok na ratusz. Będąc w Muzeum o godz. 12.00 można więc zobaczyć niemniej słynne od rogali, trykające się poznańskie koziołki.
W Muzeum będziecie uczestniczyć w przygotowaniu rogali pomagając Rogalowemu Mistrzowi. Prowadzący opowiadają o rogalach z humorem i pasją, ale nie tylko o rogalach. Sporo dowiecie się również o gwarze poznańskiej i o poznaniakach, a także poznacie historię Poznania. Przewodnicy bardzo umiejętnie wplatają podczas opowieści elementy gwary poznańskiej. Dowiecie się kto to jest szczon, mela czy też gzub.
Pamiętajcie, że zwiedzanie Muzeum to pokazy, które odbywają się o ustalonych godzinach. Sprawdźcie więc na stronie internetowej godziny pokazów, a jeśli będziecie chcieli odwiedzić Muzeum w okolicach 11 listopada, to sprawdźcie również dostępność miejsc. Przydatne linki podaję poniżej. Wejście do Muzeum znajduje się od ulicy Klasztornej 23.
Przydatne linki:
Wzór receptury przy wypieku rogala świętomarcińskiego
Podobne artykuły: